Winners of Theatre and Technology Awards 2017

Theatre Technology AwardsThe industry awards ceremony that celebrates the digital and creative technology revolution in theatre. Recognising outstanding achievements and innovation using technology as means to further suspend audiences’ belief in theatre.

Hosted by actor and presenter Paul Lavers and individual awards presented by industry heavyweights in each category.

All across London on Sunday 22nd October, 2017, glamorous hordes of theatre-goers, actors, writers, directors, producers, PR managers, technicians and creatives celebrated the winners of THE THEATRE & TECHNOLOGY AWARDS in 11 categories at The Bush Theatre, London.

Theatre publications and productions of all shapes and sizes were among the finalists from The Barbican in north east London, to the Wee Review in Edinburgh, from the witty quirkiness of theatre bloggers and podcasters across the internet to the established high-flyer, The National Theatre in their ambitious NT Live broadcasts that beam out across the UK – all had work shortlisted for these uniquely coveted awards. The only awards to reward theatre creatives for their extraordinary achievements with technology to push the boundaries of innovation and imagination in the magical realms of theatre in pursuit of the best audience experience.

Winners Theatre and Technology Awards 2017
Winners Theatre and Technology Awards 2017

Winners and Highly Commended runners up of the inaugural Theatre & Technology
Awards 2017:
Creative Innovation in Sound Winner
Adam El Hagar, Simon Maeder, Daniel Foxsmith, Tope Mikun
Licensed to Ill (Southwark Playhouse)
Highly commended: Philip Matejtschuk Brimstone and Treacle (The Hope Theatre)

Creative Innovation in Lighting Winner
Eliza Alexandroupolou
Relic (Barbican)
Highly commended: Mark Howland Dirty Great Love Story (Arts Theatre)

Creative Innovation in Video Projection Winner
Andrzej Goulding
Room (Stratford East Theatre Royal)
Highly commended: Luke Halls Ugly Lies the Bone (National Theatre)

Best Marketing Campaign Winner
Boom Ents & RAW PR
Alice’s Adventures in Wonderland (The Vaults)
Highly commended: Chloe Nelkin PR & Snuffbox Theatre Blush (Edinburgh Fringe Festival, Soho Theatre)

Best Online Publication Winner
Wee Review
Highly commended: Peg Review

Best Podcast Winner
Sunday Show Tunes
Highly commended: Shakespeare’s Globe Podcast

Best Production Photography Winner
Helen Murray
Highly commended: Roy Tan

Best Online/Live Streaming Platform Winner
Digital Theatre
Highly commended: National Theatre Live

Best Trailer Winner
Impact Video & The Old Vic Woyzeck (The Old Vic)
Highly commended: Tiata Fahodzi & Tea Films Good Dog

Best Poster Design Winner
The National Theatre Graphic Design Studio The Motherf**ker with the Hat (National Theatre)
Highly commended: Mike Smith & Motionhouse Dance Company Scattered

Outstanding Production Winner
Tom Dale Dance Company & MOKO Dance
Digitopia (Sadler’s Wells)
Highly commended: Andrew Schneider YOUARENOWHERE (LIFT Festival -Shoreditch Town Hall)

Industry heavyweights as Panel Judges and presenting their award categories:
Creative Innovation in Sound – judged and hosted by Artistic Director of the Unusual Theatre Company
Alistair Lindsay
Creative Innovation in Lighting – judged by Technical Tutor at East 15 Steve Owens and hosted by Theatre &
Technology Awards founder Lucy Basaba
Creative Innovation in Video Projection – judged and hosted by Off West End Award winning designer
Shawn Soh
Best Marketing Campaign – Judged and hosted by award-winning Theatre Maker, PR and Off West End
Awards Producer Lauren Gauge
Best Online Publication – judged and hosted by founder and editor of arts website Afridiziak, Sophia A.
Jackson
Best Podcast – judged and hosted by Career Advisor at The Stage Magazine, John Byrne
Best Production Photography – judged and hosted by Commercial Photographer and Filmaker Richard
Davenport
Best Online/Live Streaming Platform – judged by writer, director and producer of the award-winning web
series, Dear Jesus, Danielle Scott Haughton
Best Trailer – judged by Company Director of Triforce Promotions Minnie Ayres and hosted by New Wonder
Management founder Lola Williams
Best Poster Design – judged by founder of Tamassy Creative, Taiyo Nagano and hosted by award winning
artistic director of Baroque Theatre and associate director at the Canal Cafe, Adam Morley
Outstanding Production – judged and hosted by the Artistic Director of Tiata Fahodzi, Natalie Ibu

Theatre & Technology Awards
Founded by Lucy Basaba
www.theatreandtechawards.com
The Theatre & Technology Awards is an initiative founded by Theatrefullstop’s founder and editor, Lucy Basaba to shine a spotlight on theatre creatives who utilise technology as a means to contribute to the theatrical experience.

Social Media Details
Twitter: @TheatreTechAwar
Twitter: @lbasaba

Scroll to Top